SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Látogatás az oslói Élettudományi Egyetemen (NMBU)

A 2015. november 2-6. közötti időszakban, Oslóban, a Norvégiai Élettudományi Egyetemen (NMBU) számos találkozóra került sor a SIDPOP – Segédeszköz a tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok menedzsmentjének terén hozott döntések céljából, ID 66234, mely a 2009-2014 EGT Finanszírozási Mechanizmus keretén belül valósul meg.

A látogatás keretén belül több, a SIDPOP projekttel kapcsolatos tevékenységre került sor. Bemutatásra kerültek többek között a már megvalósított tevékenységek, az elválasztó-állomások kiválasztásának kritériumai, a terepmunkákat érintő fajok, módszerek, csoportosítások kérdéskörei, csoportosítási kampány megszervezése, műszaki tanácsadás és a következő tevékenységek betervezése.

A találkozások során a nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen berendezett laboratóriumnak a NMBU Ökotoxikológiai Laboratóriumával való összehangolásának műszaki részleteiről is szó esett. Ennek megvalósítására a két laboratóriumban párhuzamos módon történő megfigyelés révén kerül sor a Maros-medencéből származó első állatszövet-tétel megvizsgálásával. Ugyanakkor az egyetem doktoranduszai 2016-ban tanulmánylátogatáson vehetnek részt.

A találkozókon részt vettek a SIDPOP projektet vezető Lucian Blaga Egyetem szakértő-csapatai, az Élettudományi Kar részéről prof. univ. dr. Angela Bănăduc dékánasszony (a SIDPOP projekt menedzsere), prof. dr. Dan Chicea (analízismódszertani és laboratóriumi felszerelés-karbantartási szakértő), valmaint univ. dr. Doru Bănăduc (ichtiológus).

Finanszírozók