SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Alfa hexaklór-ciklohexán (alfa HCH)

Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Nincs kereskedelmi forgalomban

T+ - Extrem de toxic
T+
Extrem de toxic

Xn - Nociv
Xn
Nociv

F - Inflamabil
F
Inflamabil

 - Cancerigen

Cancerigen

Mi ez? Melléktermék (nem szándékos módon keletkezik) a lindán előállítása során

Felhasználás (cél): az alfa- és béta-HCH melléktermékek, végső alkalmazás nélkül.

Általánosságban a HCH és formái a leginkább tanulmányozott peszticidek között találhatóak, ami az egészségre és a környezetre gyakorolt hatásokat illeti, a környezetben való viselkedés viszonylag jól ismert (Breivik et al., 1999).

Jelenlegi helyzet: 2009-től kezdődően a Stockholmi Egyezmény POP-ként osztályozta az alfa-HCH-t, használata feltételesen korlátozott, elfogadható célok érdekében. A Stockholmi Egyezmény Feleinek Konferenciájának hatodik megtartásán (COD-6), amely Genfben került megszervezésre 2013. április 28 – május 10 között, az Egyezmény A., B. és C. mellékleteihez hozzáadtak bizonyos speciális korlátozásokat és elfogadható célokat, 11 új anyagot azonosítottak POPs jellemzőkkel, ezek között az alfa hexaklór-ciklohexánt és a béta hexaklór-ciklohexánt. Ez a két anyag azonban nem képezi tárgyát egyetlen korlátozásnak sem, ugyanúgy tilos a gyártásuk, mint a használatuk mindegyik aláíró országban.

Romániában: nem ismertek az alfa-HCH- vagy egyéb HCH-izomér-képződési képességek.

Hatásai az egészségre: Az ember esetében az alfa-HCH toxikus mennyiségben történő inhalálása köhögéshez, torokirritációhoz, szédüléshez, fejfájáshoz, a szexuális hormonok koncentrációjának esetleges változásához vezethet a vérben, illetve vérbántalmakat eredményezhet. A vegyület bőr által is felszívódik, viszketést, irritációt és érzékenységhez vezet. Előfordultak olyan esetek, amikor a személyek véletlenül jelentős mennyiségű anyagot nyeltek le, rohamokban szenvedtek vagy hányás jelentkezett, kóma és légzésleállás általi halál jelentkezett. Kis mennyiségű adagban, ismételt expozíció által karcinogén az ember számára. Egyéb tünetek: hasmenés, szédülés, fejfájás, émelygés, hányás, remegés, mentális zavar és izomkoordináció hiánya, túlzott ingerlékenység, zaklatottság.
Állatok esetében az alfa-HCH-val fertőzött élelmiszer fogyasztása görcsökhöz és pusztuláshoz vezet. Ártalmas a vese és a máj számára. Az egereknél és a patkányoknál az alfa-HCH-val és az ipari HCH-val szennyezett táplálék hosszútávon májrák kialakulásához vezetett. Halálos a halak és a békák számára.

Expozíciós határértékek, halálos adag: Az alfa HCH kis adagban halálos az emberre nézve. Az elfogadott határérték az alfa HCH esetében az Egyesült Államokban 0.0026 mikrogramm/liter víz (vagyis egy borsszemnek megfelelő mennyiség 20 köbméter vízzel töltött medencében). Ez az anyag megtalálható a környezetben, főként a halakban, ahol a vízben található mennyiséghez képest 600-700-szor nagyobb mennyiségben található a lazac, a ponty és az ónos jász esetében (Sugiura et al.,1979), és akár 10 000 - 50 000-szer nagyobb mennyiségben a németországi keszeg húsában és zsiradékában (Arbeitsgemeinschaft für die Reinhaltung der Elbe, 1982).

Expozíciós források:

  • Foglalkozási: Az érintett személyek azok a gyáralkalmazottak, ahol HCH alapú peszticideket állítanak elő.
  • Élelmiszeri: Geyer et al. (1986) úgy véli, hogy a HCH-származékok expozíciója több mint 90%-ban a HCH-val szennyezett élelmiszernek köszönhető, az iparosított országokban. Az alfa-HCH átlagos koncentrációja az emberben 0,03 mg/kg Németországban és 0.02 mg/kg Hollandiában.

Hasznos linkek: alfa-hexaklór-ciklohexán(EN)

Finanszírozók