Poliklór-dibenzo-furánok (PCDF)
Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Dibenzofuránok, PCDF
Mik ezek? A poliklór-dibenzo-furánok 135 toxikus klórozott szerves vegyület-alapú anyagok osztályát képezik, amelyeket 2001-ben perszisztens organikus szennyezőanyagokként osztályozták. Nem keverendő össze a furánokkal vagy a dibenzofuránnal. Toxikus jellegüket és élő szervezetekben meglévő sajátosságaikat tekintve a PCB-vel és a dioxinokkal (TCDD) mutatnak rokonságot. A dioxinok és a PCDF közötti különbség abban áll, hogy ez utóbbi egyetlen oxigénatommal rendelkeznek, amely a benzolgyűrűbe toldott.
Felhasználás (cél) : A furánok a gudron töredékét képezik, végső felhasználás nélküli anyagok, a műanyag összes formájának égése, és a PCB-k oxigén jelenlétében történő égése következtében keletkező anyagok, önkéntelen kibocsátás által keletkeznek, bútorhulladék, peszticidekkel szennyezett mezőgazdasági területekről származó hulladékok, lejárt szavatosságú trágyák és peszticidek égése során.
Megtalálhatóak a kipufogó gázokban, a PVC-égése következtében a lerakatok, gépjárművek stb. véletlenszerű kigyulladásainak esetében.
A peszticidek gyártása során keletkezett maradványtermékek.
A di-benzo-furánok kivételesen hosszú ideig maradnak meg a környezetben, nagy arányban halmozódnak fel az élő szervezetekben. A tartósságnak köszönhetően a dibenzo-furánok a környezeti tényezők és a vándorló állatok szállítják, a sarki részekre is, magas koncentrációban található ezeknek a vidékeknek populációiban.
Jelenlegi helyzet: 2001-től kezdődően a Stockholmi Egyezmény az egyik legveszélyesebb perszisztens organikus szennyezőanyagként osztályozta a furánokat (piszkos tizenkettő), amelyek az emberi tevékenységek következtében, nem szándékos módon létrejött anyagok (C Melléklet). A keletkezett furánmennyiség csökkentése érdekében javasolt a hulladékeltávolítás meglévő technikáinak helyettesítése más, modernebb módszerekkel, az energiatermelő berendezések égési gázaiból származó dioxinok felszívására használt aktív szénszűrők használata kötelező jellegű, és a műanyag szabad levegőn történő égetése, illetve a rögtönzött háztartási fűtőberendezések, vagy kézműves üzemanyagok előállítása tilos.
Romániában: a dioxinokkal megegyező.
Hatásai az egészségre: A furánok mérgező, ökotoxikus (toxikus a környezetre) és karcinogén anyagok.
Hosszú távú expozíció esetében: funkcionális zavarok, főként a szaporító szervek rendszerében és főleg a szülés időszaka előtti időszakban történő expozíció esetében. Immunrendszer működési zavarai (autoimmun betegségek, immunhiány).
Akut expozíció esetében: a dioxinokkal megegyező.
Expozíciós határértékek, halálos adag: -.
Expozíciós források: - a dioxinokkal megegyező. 95%-ban az élelmiszer útján az állati eredetű termékek által, lenyelés útján.
Hasznos referenciák: