Perfluor-alkilezett anyagok (PAFS)
A következő megnevezések alatt ismertek: perfluor-oktán-szulfonátok (PFOS), perfluoroktánsav (PFOA) és ezek sói perfluor-oktán-szulfonátok és ezek sói és fluórozott perfluor-oktán-szulfonátok (PFOSF) és ezek sói
Mik ezek? A perfluor-alkilezett anyagok felületaktív sajátosságokkal rendelkező organikus anyagok, amelyek perszisztens organikus szennyezőanyagként (POP) osztályozottak, és a 2009-es Stockholmi Egyezmény B melléklete által gyártási és használati korlátozásoknak alávetett anyagok.
Felhasználás (cél): A PFAS anyagokat gyakran használják ipari és háztartási alkalmazásokban, a következőkre:
- szövetek és szőnyegek szennyeződésálló rétegéhez használt adalékanyag,
- víztaszító adalékanyag kárpithoz, szövetekhez, bőrdíszműáruhoz
- olajálló védőréteg élelmiszeri felhasználású papírhoz és csomagoláshoz használt papír, illetve karton,
- tűzoltóhab,
- a bányászat és az olajfúrás terén használt felületaktív anyagként,
- padlófényező,
- rovarirtók és peszticidek,
- kaucsuk és műanyagtömeg adalékanyaga,
- palagáz és kőolaj kivonásához használt folyadék adalékanyaga,
- háztartási és ipari tisztítószerek,
- fémek lemezelése,
- hidraulikus olajok adalékanyaga,
- félvezetők, színes nyomtatók elektromos és elektronikus alkatrészei,
- orvosi berendezések,
- folyadékkristályos kijelzők (LCD) fotomaszkjai, antireflexiós és fotorezisztens kezelések
- fényképészeti ipar és fotolitográfia.
Nem bomlik le a fény, víz és biológiai ágensek hatására, nem bomlik le a környezetben. Kizárólag magas hőfokon történő égetés által kerülnek kibocsátásra. Bioakkumulálódik az élelmiszerláncban.
Jelenlegi helyzet: a 2009-es Stockholmi Egyezmény B mellékletének III. részében jegyzett anyagok, gyártásuk speciális korlátozásokkal rendelkezik, a fenti célok érdekében történő használatuk pedig csökkentett gyártási programmal és kevésbé szennyező technológiákkal való helyettesítéssel szabályozott.
Romániában: nagyszámú alkalmazásra gyártott és használt, a fentiekben előírtak szerint.
Hatásai az egészségre: Felezési ideje az embernél 5.4 év (EFSA, 2008). Ártalmas anyag, karcinogén és bizonyos adagban halálos. Célszervek: vér, máj, pajzsmirigy, kolinerg hatású, áthalad a vér-agy korláton.
Krónikus expozíció esetén a vérformula módosulásai, koagulációs zavarok és perifériás irrigáció lép fel, májelégtelenség, menstruációs zavarok, mellékvese zavarok, hypothyreosis, endokrin zavarok (ösztradiol), főként a férfiak esetében ; rák (karcinóma, adenóma, fibroadenóma), pajzsmirigy rák, mellrák (karcinóma, adenóma, fibroadenóma), májdaganatok, húgyúti rák és férfi szaporító szervek rákjai (prosztata, here). A PFAS méhen belül expozíciójának esetében ezek az anyagok mérgezőnek bizonyultak az embriók fejlődése tekintetében: a csontos késleltetett csontosodása (sternum és phalanx), nyúlajak (szájpadlás hibák), születési súly csökkentése, diffúz ödémák vagy vízsérv (anasarca), szívproblémák (kamrai sövény meghibásodása vagy jobb pitvar megnagyobbodása).
Expozíciós határértékek, halálos adag: az LD50 inhalációja patkányoknál 250 mg/testi kg. A toxicitási vizsgálatok igazolták, hogy ezek az anyagok halálosak a krónikus étel általi expozíció esetében akár néhány mg/testi kg/nap mennyiségben.
Expozíciós források:
Foglalkozási: különböző ipari szektorban dolgozó alkalmazottak (elektromos-elektronikus, fényképészműhely, feldolgozó kémiai ipar, ipari textilek, bútor, autó, textil, tisztítószerek stb.), beleértve a textilmosókban dolgozó alkalmazottakat.
Levegő: háztartási por és épületek belső levegője (irodák, lakások).
Élelmiszer: szennyezett vízi környezetből származó hal, hús és hústermékek.
Hasznos linkek: