SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Klórdán

Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Aspon, Belt, Chloriandin, Chlorkil, Chlordane, Corodan, Cortilan-neu, Dowchlor, HCS 3260, Kypchlor, M140, Niran, Octachlor, Octaterr, Ortho-Klor, Synklor, Tat chlor 4, Topichlor, Toxichlor, Veliscol-1068

Aspon, Belt, Chloriandin, Chlorkil, Chlordane, Corodan, Cortilan-neu, Dowchlor, HCS 3260, Kypchlor, M140, Niran, Octachlor, Octaterr, Ortho-Klor, Synklor, Tat chlor 4, Topichlor, Toxichlor, Veliscol-1068

T - Toxic
T
Toxic

Xi - Iritant
Xi
Iritant

N - Pericol pentru mediu
N
Pericol pentru mediu

Mi ez? érintkezés útján, széles spektrumban ható rovarölő szer, nagyon mérgező, perszisztens organikus szennyezőanyagként (POP) osztályozott, és a 2001-es Stockholmi Egyezmény által betiltott anyag.

Felhasználás (cél):

  • Széles körben használt a mezőgazdaságban a zöldségek, gabonák, kukorica, olajos növények, burgonya, cukornád, cukorrépa, gyümölcsök, gyapot, juta esetében.
  • Nem emberi fogyasztásra szánt növények gyökerének és tövének kezelése (kertészeti- és dísznövények) plántálás és átültetés előtt.
  • Termeszek feletti kontroll (fa kezelése és lakások gázosítása.
  • Földelt vezetékek védelme. Több mint egy éves állandósággal rendelkezik a környezetben, a talajban pedig több mint 20 éves állandósággal.

Az adatok azt sugallják, hogy ez a szennyezőanyag biokoncentrációs (vagyis közvetlenül a vízből átvett) és nem bioakkumulációs (vagyis élelmiszerből és ivóvízből felvett). A sarkvidékeken megtalálható a levegőben, a vízben és az organizmusokban.

Jelenlegi helyzet: A Stockholmi Egyezményt aláíró országokban tilos az előállítása és korlátozott az eladása és a használata 2001-től kezdődően.

Romániban: Rovarirtó szerként használták, jelenleg betiltott, 2004 óta, a Stockholmi Egyezmény Titkára által összeállított harmadik romániai országos beszámoló alapján (2014).

Hatásai az egészségre: Irritál és mérgező lenyelés, inhaláció vagy bőrben történő felszívódás által; a toxikus hatások kumulatív jellegűek. Hevítés által toxikus szén-monoxid, sósav, klór, foszgén tartalmú gőzre bomlik

Akkut hatások: homályos látás, zavartság, ataxia, önkívület, köhögés, hasi fájdalmak, émelygés, hányás, hasmenés, ingerlékenység, remegés, görcs, anúria. Az állatok tekintetében toxikus a tüdő, máj és vese esetében.

Krónikus hatások: toxikus az idegrendszerre, tünetei a memória és a motoros funkciók romlása. Növekedési problémákat okoz a gyermekek esetében, beleértve az autizmust olyan gyermekek esetében, akik klordános foglalkozási expozíciónak voltak kitéve. Hosszútávon cukorbetegséget, inzulinrezisztenciát, migréneket, légúti fertőzéseket, allergiákat, szorongást, depressziót, homályos látást, zavartságot, izom-összehúzódásokat és állandó neurológiai sérüléseket jegyeztek fel.

Célszervek: szem, idegrendszer, vese, tüdő, máj. Karcinogén az állatok esetében (májrák), és valószínűleg foglalkozási karcinogén az ember esetében (non-Hodgkin limfóma, leukémia, myeloma multiplex, here-, mell-, prosztatarák, agydaganatok).

Expozíciós határértékek: 0.5 mg/m3 (bőr), 100 mg/m3 halálos (inhaláció vagy bőrkontaktus).

Expozíciós források:

  • Foglalkozási: A mezőgazdaságban dolgozó személyek (rovarok elleni kezelésben) a leginkább érintettek, ha klordánt és ennek származékait használják (az inhalációnak vagy bőrkontaktusnak köszönhetően).
  • Élelmiszeri: Állati eredetű termékek (tej, vaj, hús), bioakkumuláció által, abban az esetben, ha az állatok olyan takarmányt vagy olajos táplálékot fogyasztottak, amelyek klórdánnal kezelt kultúrákból származnak. Öntözőkanálisokból vagy folyókból kifogott halak, olyan vidékeken, ahol klórdánt használnak a növénytermesztés során (a halakban, a vízben lévő koncentrációhoz képest akár 37 800-szor nagyobb mennyiségben gyűlik fel - ezáltal ezek a halak toxikussá válnak fogyasztási szempontból még akkor is, ha a vízben lévő klórdán-koncentráció nem mérgező, vagy nem mutatható ki).
  • Levegő: a fa termesz elleni kezelésének következtében és a lakások klórdánnal történő kezelése követketében (klórdánnal való szennyezettség fő forrása AEÁ-ban és Japánban).

Hasznos linkek:

Finanszírozók