SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Lindan

Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Aphtiria, Lindanest, Șampon/Loțiune Lindan 1% sau 3%, Scabecid 1%, Elenol, Gammexane, Tri-6, Lindafor, Lindatox, Agrocide, Isotox, Esoderm, Aparasin

T+ - Extrem de toxic
T+
Extrem de toxic

N - Pericol pentru mediu
N
Pericol pentru mediu

Mi ez? Klórozott szerves vegyület-alapú rovarölő szer, amelyet gyógyszeripari termékként is használnak, előállítása HCH alapú, a 2009-es Stockholmi Egyezmény által perszisztens organikus szennyezőanyagként (POP) osztályozott anyag (új POP anyagok).

Felhasználás (cél) :

Tetű és rüh ellen alkalmazott másodlagos kezelés emberek és állatok esetében.

Széles spektrumú rovarölő szerként használták magok (gabonák, repce) és talajok (kukorica, répa számára) kezelésére, levélkezeléshez (gyümölcstermelés, zöldségtermesztés, kertészkedés, takarmánynövények).

Fa védelme építkezéseknél.

Jelenlegi helyzet A lindán előállítása a világ számos országában tilos, de engedélyezett a kereskedelmi forgalmazása és használata a tetű és rüh elleni kezelésben. Számos egyéb hatékony molekulaosztály létezik, amelyek sikeresen helyettesítik a lindánt a parazitaellenes alkalmazások, ez az oka annak, hogy számos gyógyszertár lánc már nem forgalmazza a lindánalapú termékeket.

Romániában: úgy mezőgazdasági felhasználású rovarirtó szerként, mint gyógyszeripari termékként is használták – mint tetű elleni sampon. Romániában 2006-ig állították elő, és 2007-től tiltották be, a Stockholmi Egyezmény Titkára által összeállított harmadik romániai országos beszámoló alapján (2014).

Hatásai az egészségre: irritálja a szemet és a légutakat, immunotoxikus, káros hatással van a szaporodási és a fejlődési funkcióra. A hosszan tartó expozíció kontakt dermatitiszt okoz, köhögést, szédülést, fejfájást, szemvörösödést, émelygést, gyengeséget, remegést, álérzékelést, légzési elégtelenséget, kollapszust és halált okoz.

Expozíciós határértékek, halálos adag:

Az OHSA (Amerikai Munkabiztonsági és Foglalkozás-egészségügyi Hivatal) által rögzített expozíciós határérték azon személyek számára, akik foglalkozási expozíció által ezen anyagnak vannak kitéve, 0,5 mg/m3 egy 8 órás munkanormás napon.

A halálos adag LD 50 = 88 mg/testi kg lenyelés esetén és 1 g/testi kg bőr általi felszívódás esetén.

Expozíciós források:

  • Foglalkozási: A mezőgazdaságban (rovarölő szerek kezelése) a leginkább érintettek, illetve az állategészségügyben (orvos, technikus) dolgozó személyek és a közegészségügyi rendszerben tevékenykedő személyek, akik lindános kezelést végeznek a külső paraziták ellen.
  • Levegő: nem zöld, és lindánnal kezelt mezőgazdasági területek porainak belélegzése következtében. Ezeket a porokat a szél szállítja nagy távolságra, beleértve a városokba, és olyan régiókba, ahol ezt az anyagot már nem használják.

Hasznos linkek:

Finanszírozók