Aldrin
Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Aldrec, Aldrex, Aldrex 30, Aldrite, Aldrosol, Altox, Compound 118, Drinox, Octalene, Seedrin, HHDN
Mi ez? Klórozott szerves vegyület-alapú rovarölő szer, perszisztens organikus szennyezőanyagként (POP) osztályozott, és a 2001-es Stockholmi Egyezmény által betiltott anyag.
Felhasználás (cél): A talajban lévő rovarok ellen használatos, mint termeszek, kukoricabogár, rizs zsizsik, sáska stb. Széles körben használt a burgonya és kukorica kultúráiban és a fastruktúrák védelme érdekében.
Az Aldrin hamar dieldrinné oxidálódik a talajban a növények felszínén és az állatok emésztőrendszerében, a diedrin még mérgezőbb inszekticid. Ilyen módon az aldrinüledékek ritkán, és csak nagyon kis mennyiségben találhatóak meg az élelmiszerekben vagy az állatokban. Ezzel szemben dieldrin formájában, és egyéb anyagok formájában, amelyek a szervezet anyagcseréje következtében keletkeznek, hajlamos biológiai felhalmozódásra.
Jelenlegi helyzet: Az Aldrint az 197001980-as évektől betiltották számos országban, 2004-től kezdődően a teljes Európai Unión belül, és a Stockholmi Egyezményt aláíró országokban betiltásra került.
Romániában: Az Aldrin 1980-ig volt használatban és a 2004. évtől kezdődően betiltott anyag.
Hatásai az egészségre: Az Aldrin az idegrendszert támadja. A kontaktus ezzel az anyaggal, már kis mennyiségben is, a következő jelekkel járó intoxikációhoz vezet: fejfájás, szédülés, hányás, izmok és végtagok önkéntelen összehúzódása, görcsök. Az Adrin foglalkozási expozíciójához a máj- és eperák esetek jelentős megnövekedését társítják, és bizonyos tanulmányok azt állítják, hogy az aldrin károsítja az immunválaszt. Az amerikai hatóságok (OHSA) potenciális foglalkozási karcinogénként osztályozták.
Expozíciós határértékek, halálos adag: Az Aldrin olyan toxikus, hogy 5 mg ebből az anyagból (egy kávéskanálnyi) képes megölni egy felnőtt embert.
Expozíciós források:
- Foglalkozási: A mezőgazdaságban dolgozó személyek (rovarölő szerek kezelése) a legérintettebbek, ha régi (az 1980-as évek előtt elraktározott) aldrinkészleteket használnak.
- Élelmiszeri: Olyan országokból származó, állati eredetű termékek (tej, vaj, hús), amelyekben ez az anyag még nincs betiltva (India, Vietnám stb.). Az aldrinnal kezelt rizs, amely ezekből az országokból származik, és bizonyos halak, amelyeket Egyiptomból importálnak.
Hasznos linkek: