SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Heptaklór

Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Aahepta, Agroceres, Baskalor, Drinox, Drinox H-34, Heptachlorane, Heptagran, Heptagranox, Heptamak, Heptamul, Heptasol, Heptox, Soleptax, Rhodiachlor, Veliscol 104, Veliscol heptachlor.

T+ - Extrem de toxic
T+
Extrem de toxic

Xi - Iritant
Xi
Iritant

N - Pericol pentru mediu
N
Pericol pentru mediu

 - Cancerigen

Cancerigen

Mi ez? nagyon toxikus Klórozott szerves vegyület-alapú rovarölő szer, perszisztens organikus szennyezőanyagként (POP) osztályozott, és a 2001-es Stockholmi Egyezmény által betiltott anyag. A klórdán gyártási folyamatába tartozik.

Felhasználás (cél):

  • Rovarok ellen: termeszek, tűzhangya (AEÁ, Ázsia).

A talajban való megmaradási ideje vitatott, különböző tanulmányok tesznek említést erről az időszakról, néhány évtől egészen 14 évig terjedő tartósságról számolnak be.

Jelenlegi helyzet: a piszkos tizenkettő részét képezi, 2001-től kezdődően a Stockholmi Egyezményt aláíró országokban tilos az előállítása és korlátozott az eladása és a használata.

Romániában: a heptaklór előállítása és importja 1990-től kezdődően tiltott, alkalmazása a készletek erejéig, illetve 1995-ig volt megengedett. 1995-től ennek a rovarölő szernek a kereskedelmi forgalmazása és használata teljes mértékben tiltott.

Hatásai az egészségre: Mérgezőbb, mint a klórdán.

  • Akut hatások: neurológiai hatások (inhaláció által): szédülés, ingerlékenység, bő nyáladzás, és gasztro-intesztinális hatások (lenyelés által): émelygés és hányás. Ártalmas a magzatra (átjut a placentán), neurológiai hatásokat okoz, és az immunitás súlyos csökkenéséhez vezet.
  • Krónikus hatások: neurológiai hatások; az ember számára lehetséges karcinogénként osztályozott (leukémia, neuroblastoma), és karcinogén az állatok esetében (májdaganatok).
  • Célszervek: központi idegrendszer, máj.

Halálos határérték: lenyelés – 40-50 mg/kg.

Expozíciós határérték: az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügyöksége által kiszámolt expozíciós határérték 0.0005 mg/testi kg/nap, amelyen túl krónikus hatások jelentkeznek (neurológiai zavarok és rák). Egy 2007-es EFSA tanulmány szerint az európpai népesség a táplálkozás és víz általi expozíció által, ennél 5000-szer kisebb szintű napi adagnak vannak kitéve.

Expozíciós források:

  • Levegő: a heptaklór jelenleg is a levegőben található olyan településeken, ahol termesz elleni kezeléseket végeztek ennek az anyagnak a segítségével.
  • Ivóvíz: kútvíz olyan vidékeken, ahol termeszek és egyéb rovarok (az AEÁ-ban még használatos a tűzhangyák polulációjának kiírtására az elektromos transzformátorokban és házi felhasználásban) elleni kezeléseket végeztek ennek az anyagnak a segítségével.
  • Élelmiszer: Állati eredetű termékek (hal, tenger gyümölcse, zsíros tejtermékek, hús, tojás), ha az állatok olyan táplálékot fogyasztottak, amely ezzel a szerrel volt kezelve, vagy olyan területen legeltek, ahol heptaklór kezeléseket használtak a múltban.

Hasznos linkek:

Finanszírozók