Béta hexaklór-ciklohexán (béta HCH)
Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Nincs kereskedelmi forgalomban
Mi ez? Melléktermék (nem szándékoltan keletkezik), a hexaclorciclohexan (HCH) öt stabil formájának egyike (izomerek, a kémikusok nyelvén), amely a dúsított HCH (lindán megnevezésben ismert) előállítása nyomán keletkezik.
Felhasználás (cél): A béta-HCH melléktermék, amely a lindán előállítása nyomán keletkezik. Végső alkalmazással nem rendelkezik.
A HCH és formái általánosságban a leginkább tanulmányozott peszticidek között találhatóak, ami az egészségre és a környezetre gyakorolt hatásokat illeti, a környezetben való viselkedés viszonylag jól ismert (Breivik et al., 1999).
Jelenlegi helyzet: 2009-től kezdődően a Stockholmi Egyezmény POP-ként osztályozta a béta-HCH-t, használata feltételesen korlátozott, elfogadható célok érdekében. A Stockholmi Egyezmény Feleinek Konferenciájának hatodik megtartásán (COD-6), amely Genfben került megszervezésre 2013. április 28 – május 10 között, az Egyezmény A., B. és C. mellékleteihez hozzáadtak bizonyos speciális korlátozásokat és elfogadható célokat, 11 új anyagot azonosítottak POPs jellemzőkkel, ezek között az alfa hexaklór-ciklohexánt és a béta hexaklór-ciklohexánt. Ez a két anyag azonban nem képezi tárgyát egyetlen korlátozásnak sem, ugyanúgy tilos a gyártásuk, mint a használatuk mindegyik aláíró országban.
Romániában: -.
Hatásai az egészségre: ugyanaz, mint az alfa-HCH esetében
Expozíciós határértékek, halálos adag: lásd alfa-HCH-t
Expozíciós források:
- Foglalkozási: Az érintett személyek azok a gyáralkalmazottak, ahol HCH alapú peszticideket állítanak elő.
- Élelmiszer: Geyer et al. (1986) úgy véli, hogy a HCH-származékok expozíciója több mint 90%-ban a HCH-val szennyezett élelmiszernek köszönhető az iparosított országokban.
Hasznos linkek: alfa-hexaclorciclohexan (EN)