SIDPOP - Döntéstámogató eszköz a tartósan megmaradó szerves szennyezőanyagok kezelése területén. Esettanulmány: Maros Vízrajzi Medence

Poliklórozott bifenilek (PCB)

Kereskedelmi forgalomban a következő megnevezések alatt: Pyralen, Asbestol, Bakola131, Chlorextol, Phenochlor, Pyralène, Askarel, Apirolio, Clophen, Delor, Fenclor, Hydol, Inerteen, Kanechlor, Noflamol, Pyranol, Pyroclor, Saft-Kuhl. Sovol, Sovtol, Therminol

 -

 -

Mi ez? Poliklórozott bifenilek vagy PCB vagy BPC, helytelenül pyralének egy 209 organikus anyagot tartalmazó osztály, amelyeket az iparban használnak dielektromos képességeik miatt.

Felhasználás (cél): a PCB-ket a múltban nagyon gyakran használták

  • elektromos áramfejlesztőkben,
  • kondenzátorokban,
  • nagyfeszültségű izolátorokban,
  • hűtőközegekben,
  • adalékanyagként a motorvázakhoz használt festékekhez vagy magas hőmérsékletű rendszernek alávetett alkatrészek számára,
  • ragasztóanyagokhoz,
  • szivattyúkban használt motorokban
  • mikrohullámú sütőkben stb.
  • önmásoló papírhoz adalékanyagként
  • ásványi olajokhoz vagy hegesztési termékekhez adalékanyagként.

Rendkívül hosszú ideig megmaradnak a környezetben (94 nap és 2700 év között, molekulától függően), magas arányban halmozódnak fel az élő szervezetekben, ez az oka annak, hogy ezek az anyagok jelenleg megtalálhatóak a lakatlan sarkvidéken is. A halakban több mint 127 000-szer nagyobb koncentrációt jegyeztek, mint abban a vízben, ahonnan az illető állatok származtak.

Jelenlegi helyzet: 2001-től kezdődően a Stockholmi Egyezmény a környezetben tartósan fennmaradó, legveszélyesebb szerves szennyező anyagok piszkos tizenkettőjébe sorolja a PCB-t. Az energiaiparban történő többféle felhasználásának köszönhetően, az aláíró országok megállapodtak abban, hogy alkalmazási korlátozást alkalmaznak, figyelembe véve idővel történő kivonását más, kevésbé ártalmas anyagokkal való helyettesítés által.
Romániában 2004-től kezdődően tiltották be az előállítást, az importot és exportot. Az anyag kivonási folyamatban található az Egyezmény A. mellékletének megfelelően.
Románia 2014. évi országos beszámolója, amelyet a Stockholmi Egyezmény Titkára állított össze, jelzi azt a tényt, miszerint Románia kérelmezte a PCB korlátozását – amely az ipari alkalmazás kivonásának fázisában volt, az országos villamosenergia-szállítási, -elosztási és -átalakítási hálózat fejlődésének mértékének függvényében. 2012-ben 48.518 elektromos berendezésben (transzformátor, kondenzátor stv.) volt még PCB, amelyek használatban voltak, ezek 1.110.722 liter PBC olajat tartalmaztak (1 literben 1,58 kg PCB-t), illetve 14190 berendezés volt, amelyet kivontak használatból, ezek 143.242 liter PBC olajat tartalmaztak. Ugyanezen beszámoló jelzi azt, hogy a PBC készletek leltára nem volt befejezve 2014-ben, ezért várható, hogy ezek a mennyiségek sokkal nagyobbak lehetnek.

Romániában: már a '40-es évektől kezdődően használták és 1985-től tiltott.

Hatásai az egészségre: A PCB-k mérgező anyagok, ökotoxikusak (mérgezőek a környezetre) és mérgezőek a szaporítószervekre. A toxicitás az anyagban található klóratomok számától és molekulatömegétől függ. Zsírban oldódó szennyezőanyagok, a zsírszövetben halmozódnak fel, beleértve az anyatejet. Teratogének, embrió stádiumban jelentkező malformációhoz vezetnek.
A következő hatásokat jegyezték fel: endokrin zavarok: a pajzsmirigy szintjén, sterilitás, dermatológiai zavarok: klórakne, hiperpigmentáció, idegrendszeri zavarok: csökkent memória, krónikus májbetegségek, cirózis, szív- és érrendszeri zavarok, immunotoxikus hatások, izomzavarok és gasztrointesztinális zavarok. A PBC-k karcinogének, főként a PCB 126 (májrák, eperák, hasnyálmirigy), hepatokarcinómás, leukémiás, limfómás és a gasztrointesztinális traktusban jelentkező daganatokhoz vezet.
Akkut expozíció esetén: körmök és szempillák hullása, bőrgyulladások, arcödéma, gennyesedés, thymus zsugorodása, vesezsugorodás, jelentős májsebek, húgyúti sérülés, halál.

Expozíciós határértékek, halálos adag: a halálos adag az illető anyagtól függ 1 g/testi kg-tól, élelmiszer által egészen 19 mikrogramm/testi kg kukorica olaj által (PBC 1260 égése során keletkezett hamu).

Expozíciós források:
Élelmiszer: a legfőbb expozíciós forrás nemzetközi szinten, amely a teljes expozíció 90%-át képezi: hal, és olyan állati eredetű hús, tojás és tejtermék, amely állatok szennyezett takarmányt fogyasztottak vagy szennyezett területen legeltek, vagy olyan területeken, amelyek hulladékégetők vagy veszélyes, illetve DEEE hulladékokat kezelő berendezések mellett helyezkedtek el. Ezen okból kifolyólag számos vidéken tilos a fogyasztási célból végzett horgászat, mint a franciaországi Szajnában stb.
Foglalkozási: azok a személyek, akik elektromos és elektronikus berendezéseket gyártó iparban dolgoztak, azok a személyek, akik az energetikai szektorban dolgoztak és az elektromos transzformátorok karbantartásával és javítási munkálataival foglalkoztak, azok a személyek, akik a veszélyes hulladékok eltávolítására szolgáló berendezésekkel dolgoztak (transzformátorok leszerelése és lebontása, trafó állomások, elektromos és elektronikus berendezések hulladékai anyagai) és hulladékégetőben dolgozó személyek.
Levegő: szennyezett hulladékégetők közelében a levegő aeroszoljai, gázok és füst (szilárd részecskék).
Talaj: közvetlen bőrkontaktus szennyezett talajjal.

Hasznos referenciák:

  • PCB
  • EFSA, Monitoring of Dioxins and PCBs in Food and Feed, EFSA Journal, 2012, 10(7)2832 62
  • EFSA, 2010. Results of the monitoring of non dioxin-like PCBs in food and feed. EFSA Journal 2010, 8(7), 1701, 35 p., DOI:10.2903/j.efsa.2010.1701 (on line : www.efsa.europa.eu).
  • Salgovicová D, Pavlovicová D (2007). Exposure of the population of the Slovak Republic to dietary polychlorinated biphenyls. Food Chem. Toxicol., 45(9), 1641-9.
  • POP - Országos Környezetvédelmi Ügynökség